متن خبر: 

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی(94-95) مدرسه علمیه معصومیه

آيت الله مصباح با بيان اين‌که همه مشکلات و فساد‌هاي عالم به خاطر فراموشي آخرت است، ادامه داد: از گناه‌هاي شخصي افراد گرفته تا کشتار مردم بي گناه که امروز در کشور‌ها به دست مستکبران و عوامل آن‌ها در منطقه صورت مي‌گيرد، همه به خاطر فراموشي معاد است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در آيين افتتاحيه سال تحصيلي جديد مدرسه علميه معصوميه، ضمن گراميداشت ياد و خاطره جان باختگان در فاجعه منا، از خداوند متعال، سلامتي مجروحين و مغفرت جان باختگان را مسئلت نموده و اظهار داشت: اميد است اين حادثه تلخ، مقدمه‌اي براي سقوط دولت ظلم باشد.آيت الله محمد تقي مصباح يزدي هم چنين ضمن تبريک ميلاد امام هادي (ع) و عيد بزرگ غدير، به سال تحصيلي جديد اشاره کرد و گفت: شروع سال تحصيلي جديد به معناي اين است که خداوند متعال، عمر دوباره‌اي به ما بخشيده است که بايد شکرگزار اين نعمت بزرگ باشيم. توجه به اين‌که بسياري از مردم آرزوي حضور در قم و زيارت و حضور در مراکز ديني را دارند، سبب مي‌شود تا بيشتر اين نعمت را شناخته و قدردان باشيم.

وي با ذکر نمونه‌هايي، اظهار داشت: امروز مردم جهان، تشنه اسلام هستند و حتي بسياري از آن‌ها، فقط نامي از اسلام شنيده و عاشق آن شده‌اند و شما به عنوان يک جوان مسلمان انقلابي در اين زمينه وظيفه داريد.
عضو خبرگان رهبري ادامه داد: اين‌که در زماني زندگي مي‌کنيم که نظام اسلامي تشکيل شده و در رأس آن، ولي‌فقيه عادل قرار دارد، جاي بسي شکر دارد؛ زندگي کردن در شهر عشّ آل محمد، نعمت مضاعف ديگري است که بر شما ارزاني شده است؛ البته سنت خداوند اين است که به هر کس نعمت بيشتري داده شود، تکليف بيشتري نيز خواهد داشت؛ لذا اگر خداوند نعمتي به شما داده که به بسياري از مردم جهان نداده است، تکليفي را که بر عهده شما نهاده، سنگين تر از تکليف ديگران است. پس حضور شما در بهترين زمان‌ها و مکان‌ها، سبب شده که تکليف شما نيز سنگين تر باشد.
وي با اشاره به اين‌که روز حساب، يوم الحسره ناميده شده، اظهار داشت: لذا نيرويمان را بايد در راهي صرف کنيم که در نهايت، پشيمان نشويم و حسرت نخوريم.

استاد تفسير قرآن کريم با اشاره به آياتي از قرآن کريم، ريشه همه فساد‌ها و شقاوت‌ها را غفلت دانست؛ غفلت از اين‌که از کجا آمده‌ايم، چرا آمده‌ايم، به کجا آمده‌ايم و به کجا خواهيم رفت، و افزود: خداوند متعال در قرآن کريم، افراد غافل را بدتر از چارپايان مي‌داند.
وي ادامه داد: اگر مي‌خواهيم سال تحصيلي جديد، سالي مبارک باشد و در آخر سال، پشيمان نباشيم، مناسب است که در همين ابتدا، ساعاتي را در این باره تفکر کنیم که چرا آمده‌ايم و به کجا قرار است برويم. البته صرف دانستن کافي نيست؛ شايد همه ما جواب براي چنين سئوالاتي داشته باشيم و حتي بتوانيم درباره آن سخنراني کنيم، اما مهم اين است که تا چه اندازه به آن باور داشته و در تنظيم برنامه‌هايمان و هنگام عمل، آن را لحاظ مي‌کنيم.
استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به آيه‌اي از قرآن کريم اظهار داشت: هدف از خلقت انسان، رسيدن به قرب خدا، قرار گرفتن در جوار رحمتش و به عبارت ساده تر، همسايگي با خداست؛ اين همان مقامي است که اگر انسان به آن برسد، خليفه و جانشين خدا خواهد شد؛ با تفکر در معناي خليفه، مي‌توان تصور کرد که انسان تا چه ميزان مي‌تواند رشد کند.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به تعبير حضرت علي (ع) در روايتی از ایشان، اظهار داشت: حضرت امير (ع) تصريح مي‌کنند که عده‌اي از مردم مانند چارپايي هستند که تمام همّ وغمّشان، علف و سيري شکمشان است.
وي با بيان اين‌که به اعتقاد ما، قرآن، تنها راه سعادت انسان است، ادامه داد: البته قرآن، عميق است و بايد براي فهم آن به اهل بيت (ع) رجوع کرد و از اين رو، همواره قرآن و عترت توأم هستند و امام راحل (ره) نيز در اوايل وصيت‌نامه‌شان خدا را شکر مي‌کنند که از اهل قرآن و عترت قرار داده شده‌اند.
آيت الله مصباح ادامه داد: قرآن و عترت را بايد به عنوان محور و شاهراه اصلي تلقي کرده و همه مسائل را در شعاع اين محور و هدف ترسيم کنيم تا دچار سرگرداني و حيرت نشويم.
وي با اشاره به اين‌که صرف قرائت قرآن براي هدايت و رسيدن به سعادت کافي نيست، ادامه داد: هر چند قرائت قرآن لازم است، اما کافي نيست، بلکه بايد بفهميم روح قرآن چيست و چگونه راه را براي ما نشان مي‌دهد.
اين مفسر قرآن کريم با اشاره به اين‌که مهم ترين رکن قرآن کريم اين است که به انسان بفهماند که اين زندگي اصالت ندارد، بلکه مقدمه براي جهان ديگري است، ادامه داد: قرآن دائما در آيات متعدد بر زندگي حقيقي در آخرت تأکيد مي‌کند و حتي فساد‌هاي بزرگ عالم را ناشي از نسيان آخرت مي‌شمارد.
آيت الله مصباح با بيان اين‌که همه مشکلات و فساد‌هاي عالم به خاطر فراموشي آخرت است، ادامه داد: از گناه‌هاي شخصي گرفته تا کشتار مردم بي گناه که امروز در کشور‌ها به دست مستکبران و عوامل آن‌ها در منطقه صورت مي‌گيرد، همه به خاطر فراموشي معاد است.
گفتني است مراسم افتتاحيه سال تحصيلي 95-94 مدرسه علميه معصوميه، هفتم مهرماه سال جاري در سالن همايش‌هاي اين مدرسه برگزار شد.